Ajankohtaista

Salpalinjan Perinneyhdistys ry

Syyskokouksen kuulumisia

Salpalinjan perinneyhdistyksen syyskokous pidettiin tiistaina 23.11. Haminan Wanhassa veteraanissa.

Kokouksessa valittiin tulevalle vuodelle hallitukseen Osmo Havuaho, Virolahti, Jari Heinonen, Miehikkälä, Risto Häkämies, Lappeenranta, Juha Kilpeläinen, Lahti, Teppo Lahti, Kouvola, Jukka Lappi, Virolahti, Arno Latvus, Helsinki Jussi Lukkari, Klaukkala, Eeva Rautamaa, Hamina, Mauno Sirén, Lappeenranta ja Hilkka Suoanttila, Luumäki.

Yhdistyksen puheenjohtajaksi syyskokous valitsi toiselle kaudelleen Osmo Havuahon.

Yhdistyksen valtuuskunnan puheenjohtajaksi syyskokous valitsi Arno Latvuksen ja varapuheenjohtajaksi Helena Pesosen.

Sääntömäärisinä syyskokousasioina syyskokous hyväksyi tulevan vuoden toimintasuunnitelman ja talousarvion Niissä isoimmat ”paukut” liittyvät edessä olevien 20-vuotisjuhlaine järjestelyyn, jota luotsaa valtuuskunnan puheenjohtaja Arno Latvus.

Kokouksen päätteeksi julkistettiin tuoreimmat Salparakentajan ansiomitalin saajat. He ovat Markku Lintu, Pohjois-Savon rauhanturvaajat, Hannu Valjakka, Suur-Savon Sinibaretit Sami Aho, Kymenlaakson rauhanturvaajat ja Pekka Toivari, Kymenlaakson rauhanturvaajat.

Tiistaina puheenjohtaja Osmo Havuaho ja varapuheenjohtaja Jari Heinonen luovuttivat mitalit Sami Aholle ja Pekka Toivarille. Savolaiset mitalistit saavat huomionosoituksensa tuonnempana.

Syyskokouksen kuulumisia
Syyskokouksen päätteeksi julkistettiin tuoreimmat Salparakentajan ansiomitalin saajat. Puheenjohtaja Osmo Havuaho (oik. 1) ja varapuheenjohtaja Jari Heinonen (vas. 1.) luovuttivat ansiomitalit Kymenlaakson rauhanturvaajien Pekka Toivarille ja Sami Aholle. Muut mitalistit saavat huomionosoituksensa tuonnempana. Kuva. Paavo Mikkonen.
 

Salpalinjan Perinneyhdistys ry

Salpalinjan perinneyhdistys ry
c/o Osmo Havuaho
Riihitie 3, 49900 Virolahti

Y-tunnus 1789219-9

Lisätietoja

Voit tutustua Salpalinjaan monissa muissa kanavissa. Aiheesta löytyy paljon kirjallisuutta sekä muuta mielenkiintoista materiaalia.

Copyright © 2021 Salpalinjan perinneyhdistys ry. All rights reserved.